Pomysły na zielony balkon

Pocket

Kalendarzowa wiosna już się zaczęła. Aura jeszcze co prawda zimowa, ale słońce przygrzewa coraz śmielej – sezon ogrodniczy tuż tuż. Właściwie to już siejemy i zastanawiamy się, jak ma w tym roku wyglądać nasz ogród, ogródek czy choćby – jak w moim przypadku – balkon. Teraz jest dobry czas, aby pomyśleć o remoncie, przeróbkach i nowym lub dodatkowym wyposażeniu.

Balkon, zwłaszcza w miejskim bloku czy kamienicy to zwykle bardzo mała przestrzeń – najwyżej kilka metrów kwadratowych podłogi, barierka, kawałek ściany, czasem jakieś zadaszenie, czasem nie. Jak dobrze zagospodarować ten skrawek betonu, zwłaszcza, jeśli marzy nam się dużo roślin? Nie jest to wcale takie łatwe. Szukając inspiracji, a także w ramach leczenia wiosennego przesilenia udałam się w niezgłębione zasoby sieci. Zdjęcia, jakie znalazłam sprawiły, że mimo śniegu za oknem zrobiło mi się cieplej na sercu i bardziej zielono w duszy :)

Chętnie podzielę się z Wami moimi wrażeniami – może i Wy poczujecie impuls, aby coś zmienić lub wreszcie w tym roku zacząć przygodę z własnym mini-ogródkiem?

Ogródek pionowy

Zastawianie całej podłogi na balkonie doniczkami nie jest dobrym pomysłem – efekt wizualny nie będzie najlepszy, poza tym zabraknie miejsca dla nas, a przecież ma to być głównie miejsce relaksu i wypoczynku. Sensowne wydaje się natomiast wykorzystanie dla roślin przestrzeni pionowej, co je w dodatku pięknie wyeksponuje, dając ogromne możliwości tworzenia niepowtarzalnych kompozycji. Pomysłów na „vertical garden” – ogródek pionowy jest całe mnóstwo. Oto kilka z nich:

Jeśli mamy wolną ścianę, możemy na niej powiesić czy oprzeć jakąś konstrukcję, na której będzie można powiesić pojemniki z roślinami. np. taki drewniany stelaż:

fot. Suzette – www.suzette.nu, www.flickr.com, licencja CC BY 2.0

Fajne wrażenie robi ten przybornik z kieszeniami, choć myślę, że to raczej kreacja fotograficzna – pomidor i ogórek tam raczej nie urośnie. Ale mało wymagające zioła? Można spróbować.

fot. SirGreen, pixabay.com

Inny pomysł na podręczny ogródek ziołowy – płaskie koszyczki powieszone na ścianie przy użyciu haków.

fot. Freja, pixabay.com

A to patent z mojego balkonu – rozłożone na części stare dziecięce łóżeczko pełni rolę treliażu zawieszonego na ścianach i podpory dla pnącz.

Kiedy balkon nie jest – jak loggia – domknięty bocznymi ścianami, można stworzyć ażurową ściankę montując jakiś rodzaj siatki, na której można umieścić doniczki lub pokryć ją roślinami pnącymi:

fot. Ian L, www.stockvault.net

W sklepach ogrodniczych są gotowe drewniane kratki – trejaże, można też coś takiego wykonać samemu z cienkich listew. Tego rodzaju konstrukcja znalazła się na balkonie mojej znajomej – Aldony jako zabezpieczenie przed zakusami kota, którego interesuje balkon sąsiadów. Jednocześnie stanowi bardzo ładne tło dla pomidorów i daje wiele innych możliwości :)

A może takie metalowe rusztowanie? Nie jest to zdjęcie z balkonu, ale pomysł jest ciekawy i może inspirować.

fot. Broesis, pixabay.com

Ogródek wiszący

Jak to już zostało wcześniej pokazane na kilku zdjęciach, bardzo praktycznym i estetycznym sposobem rozmieszczenia na balkonie wielu roślin jest zawieszenie ich na ścianie, trejażu, barierce czy suficie. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest ochrona ich np. przed domowymi zwierzętami.

Do dyspozycji mamy różne rodzaje zaczepów pod doniczki i skrzynki, a także gotowe doniczki z hakiem dostępne w sprzedaży:


fot. Hans, pixabay.com


fot. rihaij, pixabay.com


fot. Didgeman, pixabay.com


fot. tonione, pixabay.com

Kwietnik do powieszenia doniczki można też zrobić samemu z drutu lub sznurka – to przykład z mojego balkonu:

Pomysłowy mebel

Innym sposobem na optymalne wykorzystanie skromnej balkonowej przestrzeni jest umieszczenie tam ładnego i funkcjonalnego mebla. Powinien on być oczywiście odporny lub odpowiednio zabezpieczony na działanie czynników atmosferycznych.

Może to być regał z półkami – oto stylowy przykład z balkonu mojej koleżanki Kasi:

Kilka innych ładnych przykładów znalezionych w sieci:


fot. Jennifer Feuchter, www.flickr.com, licencja CC BY 2.0


fot. steph, www.flickr.com, licencja CC BY-NC-SA 2.0


fot. juliaramshaw, pixabay.com

A może mniejsze lub większe schodki? To świetny pomysł na wyeksponowanie niedużych lub wiszących roślin.


fot. efes, pixabay.com


fot. Lindy Buckley, www.flickr.com, licencja CC BY 2.0


fot. Megan, www.flickr.com, licencja CC BY 2.0

Stolik na balkonie to bardzo przyjemna perspektywa. Można przy nim pić poranną letnią kawę w towarzystwie choćby kilku kwiatów:


fot. thirteenthbat, www.flickr.com, licencja CC BY 2.0

Są jeszcze rozmaite kwietniki i stojaki czy taborety – opcja bardzo mobilna, można je łatwo przestawiać w różne miejsca:

fot. cheriedurbin, morguefile.com

No i półki ścienne – tutaj przykład recyklingowy. Widząc to zdjęcie nie od razu zorientowałam się, że to drewniane skrzynki po owocach! Gdyby pokryć nimi całą ścianę, efekt byłby bardzo sympatyczny.


fot. meineresterampe, pixabay.com

A to coś zupełnie niestandardowego – stara komoda z szufladkami? Urocze!


fot. congerdesign, pixabay.com

Oryginalne pojemniki

Rośliny możemy posadzić w zwykłych skrzynkach i klasycznych donicach, ale nie tylko. Niezwykły styl naszego ogródka mogą stworzyć niepowtarzalne pojemniki, na przykład zrobione z przedmiotów codziennego użytku, czy wręcz odpadów. Nadaje się właściwie wszystko, do czego można wsypać ziemię (powinno mieć jednak na spodzie dziurki). Nie każdemu spodoba się zbyt dosłowny recykling, jak np. plastikowe butelki czy kartony po napojach, ale stary czajnik prezentuje się całkiem interesująco:


fot. Annie Spratt, unsplash.com

Podobnie koszyk i konewka:


fot. congerdesign, pixabay.com

W dużej torbie na zakupy można hodować nie tylko kwiaty, ale też duże rośliny warzywne jak ziemniak czy cukinia:


fot. Toa Heftiba, unsplash.com

Puszka po konserwie też może mieć swój urok:

A dla ogrodników z poczuciem humoru są jeszcze takie propozycje:


fot. Iris_Bravo, pixabay.com


fot. chrisda73, pixabay.com


fot. Jakub Jacobsky, unsplash.com

Zainspirowani twórczo? A może macie inne ciekawe pomysły na zielony, wesoły balkon? Podzielcie się koniecznie w komentarzach. Zapraszam!

2 thoughts on “Pomysły na zielony balkon”

  1. Pingback: Zakładamy ogródek na balkonie. Plan i przygotowania - Przesadziłam.pl

Dodaj komentarz